by

Przedsiębiorcy mają wiele form opodatkowania do wyboru. Można zdecydować się między innymi na ryczałt. Przed wybraniem go należy dokładnie zapoznać się z zasadami i potencjalnymi korzyściami. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą znaczenie mają oczywiście stawki opodatkowania na ryczałcie. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, na czym polega i kto może z niego skorzystać.

Na czym polega ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

W przypadku ryczałtu podstawą jest przychód, który został uzyskany po dokonaniu odliczeń. Z rozwiązania tego korzystają przede wszystkim właściciele firm, którzy nie wydają wielu pieniędzy na ich prowadzenie. W ryczałcie nie bierze się pod uwagę kosztów uzyskania przychodu. Można wobec tego liczyć na uproszczoną procedurę obliczania należnego podatku. Jeśli ktoś prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą lub osiąga przychód z tytułu najmu/dzierżawy, to warto wybrać ryczałt jako formę opodatkowania.

Na rozwiązanie to mogą zdecydować je także spółki zarówno cywilne, jak i jawne. Istotne będzie jednak to, aby wspólnikami były wyłącznie osoby fizyczne. Ryczałt nie jest opcją dla przedsiębiorców, którzy uzyskali przychód w poprzednim roku podatkowym powyżej dwóch milionów euro. Nie mogą z niego korzystać także producenci wyrobów akcyzowych, osoby prowadzące apteki, handlujące dewizami. Jeśli ktoś zdecydował się na okresowe zwolnienie od podatku dochodowego, to nie przysługuje mu możliwość wybrania ryczałtu jako formy opodatkowania.

Jakie są stawki opodatkowania na ryczałcie w 2023 roku?

Stawki ryczałtu o opodatkowanego są bardzo zróżnicowane. Istnieje wiele progów, ich wysokość wynosi od 2 do 17%. Jeśli ktoś sprzedaje produkty roślinne lub zwierzęce pochodzące z własnej uprawy, które zostały przetworzone w sposób nieprzemysłowy, to może liczyć na najniższą stawkę podatku w wysokości 2%. Niska stawka obowiązuje także między innymi na usługi mające związek z działalnością gastronomiczną i produkcją zwierzęcą. Wynosi 3% stawki podatku. Rośnie ona do 5,5% w przypadku świadczenia usług z zakresu edukacji i ochrony przeciwpożarowej.

Stawka podatku zwiększa się do 8,5% do kwoty 100 000 zł i do 12,5%, jeśli ma dotyczyć firm oferujących zakwaterowanie, realizujących świadczenia dotyczące badań naukowych. Jeżeli ktoś sprzedaje i kupuje nieruchomości na własny rachunek, to zostanie mu przypisane 10% składki podatku. Producenci gier i programów komputerowych, różnego typu oprogramowania i sprzętu komputerowego mają 12% stawki podatku, to samo dotyczy firm zajmujących się reklamą i badaniami opinii publicznej. Najwyższa stawka podatku, czyli 17%, obejmuje wolne zawody.

Korzystanie z biura rachunkowego

Korzystanie z usług biura rachunkowego może pomóc firmom poruszać się po swoich podatkach bardziej efektywnie i skutecznie. Biuro rachunkowe może doradzić firmom, który rodzaj opodatkowania byłby najbardziej korzystny dla ich sytuacji finansowej, a także zapewnić porady, jak najlepiej zarządzać swoimi finansami w ciągu roku, aby mogli w pełni wykorzystać wszelkie dostępne odliczenia i kredyty. Dodatkowo, księgowy może pomóc firmom śledzić swoje finanse w ciągu roku, aby zapewnić zgodność ze wszystkimi obowiązującymi przepisami i regulacjami.